Dorian Gray

19. července 2013 v 14:01 | helix |  Co mě zajímáJednoho dne asi před dvěma lety, přinesla mi moje sečtělá sestra knihu Obraz Doriana Graye. Dočetla jsem ji asi do půlky a nenašla jsem sílu v ní pokračovat..
No a pak jednoho dalšího, krásného slunného dne se tato kniha objevila v povinné četbě na druhák. Měli jsme na ni dva měsíce a pak se z toho psal test. No a protože si na svých známkách z četby v Literatuře zakládám, přelouskala jsem ji až do konce..
A tak nějak jsem se dostala k tomuto filmu, který jsem ovšem viděla až včera, takže nějaké dva měsíce po testu, ze kterého mám mimochodem dvojku. :)) Je to ta verze z roku 2009, která se jmenuje pouze Dorian Gray a která má s knihou společného snad opravdu jen Doriana Graye.Ta knížka mě bavila i nebavila. Na jednu stranu jsem byla strašně zvědavá, jak to dopadne a co se stane dál, a když v knížce byl nějaký děj, tak mě to bavilo. Ale jakmile jsem se dostala k těm asi třiceti stránkám o tom, co všechno Dorian sbírá + dalekosáhlá historie předmětů, nebo k předlouhým filozofickým úvahám lorda Henryho Wottona, který věděl všechno na světě nejlíp, opravdu jsem se začínala ztrácet.
Ale pointa knihy je skvělá, závěr dechberoucí.

Vždycky, když nejdřív čtu knihu a potom vidím film, vidím rudě už v prvním okamžiku, kdy se děj vychýlí od děje knihy. Nebylo to tak u Doriana Graye, ačkoliv jsem ráda, že jsem ten film viděla až potom, co jsem napsala test, protože by se mi to pletlo. Například v jedné verzi toho filmu je malíř Basil, který obraz maloval, žena. Každý si tam přidá to svoje. :))

Ale tenhle Dorian byl skvělý. Obrovskou zásluhu na tom měl Ben Barnes, který podle mě Doriana ztvárnil dokonale. Nejdřív jako sličného a stydlivého chlapce, který přijel poprvé do Londýna, a potom jako krutou zrůdu, která si užívá jenom rozkoše a nebojí se zabít, zradit nebo ublížit. Barnes má přesně ten typ obličeje, kterému tu roli prostě věříte, plus úžasně temné oči.
V nějaké recenzi jsem četla, že tvůrci filmu absolutně nepochopili autorovu myšlenku. To je pravda. Myslím, že knižní Dorian svou duši huntuje spíš tím, že lže, podvádí, ubližuje lidem a je bezcitný, marnivý. Film spíš vypovídá o tom, že když budete souložit kdekoliv, s kýmkoliv s nemožnými sexuálními praktikami, vaše duše shnije.
Ve filmu si samozřejmě hodně přimysleli. Zatímco Henry je v knize s Dorianem od začátku do konce, neustále ho poučuje, manipuluje s ním a přesto nevěří, že to na něm nechává následky (nevěří Dorianovi, že by byl schopen zabít chudáka Basila), ve filmu to ke konci Dorianovi vůbec nežere a odhalí pravdu o měnícím se obraze (asi jako jediný začne tušit něco špatného ve chvíli, kdy Dorian stále dvacetiletý vejde po letech mezi své "vrstevníky", kteří jsou narozdíl od něj jednou nohou v rakvi. Na to je potřeba hodně inteligence, nikoho jiného by to totiž nenapadlo). A pak je tu Henryho dcera Emily, do niž se Dorian zamiluje, a ona do něj. Žádná taková dívka v knize nebyla. Jedinou dívkou v Dorianově životě, kterou měl rád, byla Sibyla Vaneová, která se kvůli němu zabila. Ale je to dojemné.

Ten konec byl úžasný. Viděla jsem ho několikrát, protože je to úžasně natočené. I když mě knížka uspávala, na tenhle film se ráda podívám znovu.

Viděli jste Doriana Graye (2009)/ četli jste Obraz Doriana Graye? :)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.